Odborné články

Děti potřebují pevné mantinely a jistotu, ne kecy o devětadvaceti pohlavích

Psychiatrické poradny se plní čím dál více mladými lidmi, kteří potřebují řešit problémy, deprese, pocit bezmoci. Co vězí za těmito problémy a jak jim můžeme předejít?
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=A-CJBvrpuzE

ODKAZ ZDE

Rozhovor: Rodina jako sociální děloha

Rodinní terapeuti Lída Trapková a Vladislav Chvála mluví o sociální úloze rodiny, rolích a psychosomatických nemocech.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=A-CJBvrpuzE

ODKAZ ZDE

Školky se potýkají s generací roztěkaných

Předškolní vzdělávání dětí se komplikuje. Civilizační proměny i obrat v přístupu k výchově rodičů se podepisují na nižší soustředěnosti dětí v mateřinkách. Navíc jsou třídy naplněné, což situaci učitelek ještě ztěžuje.
Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/skolky-se-potykaji-s-generaci-roztekanych-40312663?timeline-doporucujeme-lastItem=40312078

ODKAZ ZDE

Marek Herman: Výchova dítěte se musí odmakat

Mláďata absolutní většiny zvířat do hodiny po narození chodí. Člověk ne. Rodíme se totiž nedovyvinutí. Malé dítě se ještě rok dovyvíjí na těle mámy. Do jednoho roku po porodu je to pro dítě vlastně jen takové druhé prenatální období. „Je to stejné jako kdyby bylo u mámy v bříšku, akorát, že tam není," tvrdí vysokoškolský učitel Marek Herman s terapeutem Jiřím Haldou.
Zdroj: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/marek-herman-vychova-ditete-se-musi-odmakat-40303606

ODKAZ ZDE

Osamělí senioři a Vánoce

Máte některého ze starších příbuzných v domově pro seniory a přemýšlíte, jak s ním oslavit Vánoce? V článku najdete několik praktických rad, jak Vánoce zařídit a které dárky by se seniorům mohly líbit.
Zdroj: https://peceosverodice.cz/osameli-seniori-a-vanoce/

ODKAZ ZDE

Přetížené děti? Školáky svazují povinnosti a tlak, potřebují lelkovat

Dnešní školáci tráví často celá odpoledne po kroužcích a volný čas u počítače. Není výjimkou, že takové naplnění času může vést až ke zdravotním obtížím dítěte. Více se dočtete ve článku magazínu Rodina DNES.

ODKAZ ZDE

Málo pozornosti, nebo moc? Výsledek je stejný, děti u ničeho nevydrží

Magazín Rodina DNES se zamýšlí nad tím, proč děti nic nebaví a nezajímá a kde se stala chyba. Co tedy dělat, aby z dětí nevyrostli líní, znudění, apatičtí, konzumní, poraženečtí, pesimističtí a sebelítostiví tvorové, kteří se hroutí při prvním neúspěchu a odmítnutí? Přečtěte si článek v odkazu.

ODKAZ ZDE

Školáky ničí závislost na mobilech. Skočili by i z okna

Ráno nedokázal vstát z postele a ze školy nosil stále horší známky. Když měl pochopit běžný slovní výklad, který nedoprovázel obraz, byl naprosto ztracený. Nepamatoval si z něho téměř nic. Lékař proto rodičům doporučil, aby chlapci omezili přístup k mobilu, internetu a sociálním sítím. Podobnými příznaky se totiž projevuje počínající digitální demence.
Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/skolaky-nici-zavislost-na-mobilech-skocili-by-i-z-okna-20190304.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&fbclid=IwAR0rkiFrLj0xjHTN4IiX4SQrjoQ8Wp1vZ-IYqFj9s-deOYCtGVt786QBd98

ODKAZ ZDE